Zentiva jaunumi

Nobela prēmijas laureāts apbalvo Čehijas studentus par pētniecisko darbību vēža un zāļu mijiedarbības izpētē

22. jūnijā Žans-Marī Lēns (Jean-Marie Lehn), Nobela prēmijas laureāts ķīmijā, pasniedza Sanofi Farmācijas balvu Čehijas pēcdiploma studiju studentiem par viņu veikto pētniecisko darbību trīs zinātnisko pētījumu ietvaros saistībā ar vēža un zāļu mijiedarbību, kā arī zāļu pirmsklīnisko izstrādāšanu.

Apbalvojumu saņēma studenti no Farmācijas fakultātes Hradeckrālovē, Medicīnas fakultātes Olomoucā un Makromolekulārās ķīmijas institūta, kuri papildus atzinībai savā starpā sadalīja 100 000 kronas lielu naudas balvu un ieguva tiesības iziet prestižu laboratorijas praksi Francijā.

Konkursu talantīgiem farmācijas studentiem jau kopš 2009. gada organizē Francijas vēstniecība Prāgā sadarbībā ar Sanofi grupu.

„Sanofi grupa investē Čehijas zinātnē un pētniecībā aptuveni 700 miljonus kronu gadā, un daļa no šiem līdzekļiem tiek atvēlēta universitātēs balstītā pētniecībā,” skaidro Filips Hrubijs (Filip Hrubý), Sanofi grupas preses pārstāvis Čehijā, piemetinot, ka katru gadu divu labāko zinātnisko darbu autori saņem stipendiju un prakses iespējas vienā no labākajām laboratorijām Francijā. Turklāt Sanofi katru gadu trīs labāko autoru starpā sadala 100 000 lielu naudas balvu.

„Studentu interese par šo konkursu nepārtraukti pieaug, tāpat kā iesniegto projektu kvalitāte,” norāda Rašids Maklufi (Rachid Makhloufi), Francijas vēstniecības Prāgā atašejs zinātnes un augstākās izglītības jomā un viens no konkursa ekspertu žūrijas locekļiem.

Apbalvojumu uzvarētājiem pasniedza profesors Žans-Marī Lēns (Jean-Marie Lehn), zinātnieks, kurš 1987. gadā kopā ar diviem kolēģiem saņēma Nobela prēmiju par sintētiskās makroklīnikas atklāšanu, izmantojot īpašas struktūras augstas selektivitātes mijiedarbības jonu un molekulu savienošanā.

Šogad žūriju visvairāk ieinteresēja Čehijas Zinātņu akadēmijas Makromolekulārās ķīmijas institūta pārstāves Evas Koziolovas (Eva Koziolová) darbs. Šajā darbā viņa pēta audzēju ārstēšanas iespējas bez nevēlamām blaknēm. Otro vietu ieguva Tomašs Smutnijs (Tomáš Smutný) no Farmācijas fakultātes Hradeckrālovē, kurš pēdējos gadus ir pētījis enzīmus, kas dod būtisku ieguldījumu zāļu metabolismā un ir daudzu zāļu mijiedarbību pamatā.

„Šis apbalvojums neapšaubāmi ir veids kā kļūt atpazīstamākam plašākā zinātniskajā sabiedrībā. Daļa apbalvojuma ir finansējums praksei vienā no Francijas zinātniskajām laboratorijām. Es ļoti vēlētos izveidot auglīgu zinātnisku sadarbību un padziļināt savas zināšanas molekulārās farmakokinētikas jomā,” saka Smutnijs, piemetinot, ka viņš jūtas ļoti pagodināts saņemt šo apbalvojumu, ņemot vērā ļoti spēcīgo konkurenci.

Kristina Krasulova (Kristýna Krasulová) no Palacka universitātes Olomoucā, kura ieņēma trešo vietu, bija vienisprātis ar šo apgalvojumu. „Konkurence bija satriecoša. Man ir neizsakāms gandarījums par apbalvojuma saņemšanu.” Viņa norāda:„Iespēja prezentēt sava zinātniskā darba rezultātus angļu valodā ekspertu žūrijas priekšā bija nenovērtējama pieredze.” Francijas vēstniecības Čehijā zinātnes balvu pasniegšanas ceremonija notika Francijas vēstniecības mītnē Bukoju (Buquoy) pilī, piedaloties Francijas vēstniekam Čehijā, Viņa Ekselencei Žanam-Pjēram Asvazadurianam (Jean-Pierre Asvazadourian).

Sanofi Farmācijas balva 2016

Vieta Nosaukums Darba vieta Pētījuma nosaukums
1. Eva KOZIOLOVA Makromolekulārās ķīmijas institūts, Čehijas Zinātņu akadēmija ‘Izturīgu, blīvu audzēju ārstēšanā iedarbīgu zāļu polimēru savienojumu izstrāde’
2. Tomašs SMUTNIJS Farmācijas fakultāte Hradeckrālovē – Kārļa universitāte Prāgā ‘Jauni in vitro aknu modeļi pirmsklīniskai zāļu izstrādāšanai’
3. Kristina KRASULOVA Medicīnas fakultāte, Palacka universitāte Olomoucā ‘Enantiospecifiskas mijiedarbības starp klīniski lietotām zālēm un aknu citohromu P450’

Aktualizēts: 7. februāris 2017

Zentiva ir trešais* lielākais un visātrāk augošais patentbrīvo medikamentu uzņēmums Eiropā.